Van néhány olyan fogalom, amely a közbeszédben máshogyan szilárdul meg, mint ahogy eredetileg elnevezték. Ha a kollektív emlékezet hosszú időn keresztül kitart az új, megreformált verzió mellett, előfordulhat, hogy egy idő után szinte teljesen elmosódik az átjárás a kiindulási név és az átkereszteltje között. „Scusi, per la Scalinata di Trinità dei Monti?”, vagyis „Elnézést, merre találom a Spanyol lépcsőt?” Hol van ebben az olasz mondatban a Spanyol lépcső – merülhet fel a kérdés. Keressük meg!
Mielőtt a rejtvény végére járnánk, rögtön itt van a következő kínálkozó kérdés: az olasz főváros egyik emblematikus terének fő attrakciója miért spanyol? Kezdjük az utóbbival: Európa legszélesebb és a maga 135 lépcsőfokával leghosszabb kültéri lépcsőjének spanyol előtagja a lépcsőfokok alatt elterülő szintén spanyol előtagú térre (Piazza di Spagna) reflektál. A másik magyarázat a szintén itt található barokk Monaldeschi palota, ami több, mint 370 éve ad otthont a római Spanyol Nagykövetségnek.
A tér alakja elsőre talán szokatlan lehet: olyan mintha két háromszög a csúcsában érintkezne egymással, így mintegy homokóra formát alkotnak. A tér közepén találjuk a Fontana della Barcaccia-t, vagyis a Bárka szökőkutat, amely nevét arról a 17. századi esetről kapta, amikor állítólag egyszer a Tiberis megáradt vize egy bárkát egészen eddig sodort. A kisebbik háromszögre néz a palota, a nagyobbikról pedig a lépcső vezet felfelé. Hogy hová? A Trinitá dei Monti (Szentháromság hegye) templomhoz, amely éppen a Pincio-halom szélére épült. Így hát ide vezet fel ez a scalinata, amely lépcsőfeljáratot jelent (la scala – lépcső, lépcsősor; lo scalino – lépcsőfok).
A lépcsősor léte racionális okokból ered: amikor a templom elkészült indokolttá vált, hogy legyen a tér és a templom között egy összeköttetés. A lépcső 1723 és 1726 között készült el, közel 150 évvel a templom felavatását követően. Elkészülése óta a lépcsőt többször felújították már, a legutóbbi alkalom 2016-ban történt. Ez az eset egyúttal egy jó példaként szolgál arra, miként fonódik össze egymással Rómában a divat és az építészet. A fehér márványból készült Spanyol lépcső helyreállítását a Bulgari divatház finanszírozta.
A Bulgari divatház nem véletlenül támogatta a Spanyol lépcső restaurálását. A luxusmárka és a lépcső története hasonlóképpen összefonódott, mint a lépcső két tekeredő sora. Az első Bulgari-ékszerboltot az örmény származású Sotirio Bulgari 1884-ben nyitotta meg a római Sistina utcában, a Spanyol lépcső tetején. A cég megalapítása 130. évfordulójának alkalmából újranyitotta egyik butikját a Spanyol lépcsővel szemközti via Condotti elegáns vásárlóutcában. A vásárlóik a nyitásra már a rekonstruált lépcső látványában gyönyörködhettek.
Összegezvén, a két tervező, Francesco De Sanctis és Alessandro Specchi kétségtelenül maradandót alkotott. A lépcső formája páratlan és egészen rendhagyó: szélesen, egyenes vonalban kezdődik, majd ívessé válik és még inkább kinyílik. A közepén találunk egy pihenőszigetet még mielőtt egy újabb ölelő mozdulattal érné el a lépcsőfokok sora a templom szintjét.
A rajta áthaladó turisták és az őt benövő virágok miatt a lépcső napközben szinte teljes takarásban van. Ha a fenti képekhez hasonló nyugalomra és látványra vágyunk, az ajánlott érkezési idő: reggel 7 óra.